IATA Dani medija koji se održavaju u Ženevi, 11. i 12. decembra počeli su uvodnim otvaranjem generalnog direktora Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj Aleksandra de Žunijaka.
On se na početku svog obraćanja osvrnuo na jedan od najvažnijih događaja u istoriji civilnog vazduhoplovstva – Čikašku konvenciju. Ova konvencija je potpisana pre tačno 75 godina – 7. decembra 1944. i ona je udarila temelje savremenom avio saobraćaju. Zemlje potpisnice Konvencije su bile vođene idejom da će razvoj aviosaobraćaja pomoći stvaranju i očuvanju prijateljstva i razumevanja među narodima u Svetu.
Ovom idejom su vođene i sve svetske aviokompanije, koje su postojale u to vreme kada su nekoliko meseci posle Čikaške konvencije (19. aprila 1945) osnovale udruženje danas poznato kao IATA.
U to vreme godišnje je avionom putovalo devet miliona putnika, a danas toliko putnika odleti na svakih 18 sati. Koliko je avijacija uznapredovala i koliko je značajna za ceo svet dokaz je i priznanje Ujedinjenih nacija koje je ovu delatnost proglasilo jednom od ključnih za održivi razvoj. Ona je značajna za ostvarivanje čak 15 od 17 zacrtanih ciljeva Ujedinjenih nacija.
Kao i svaka druga delatnost tako i ova ima uticaja i na životnu sredinu. Sagorevanje avio goriva i oslobađanje štetnih gasova je označeno jednim od najvećih krivaca za globalno zagrevanje, ali u IATA ističu, a Žunijak ponavlja i naglašava, da avijacija učestvuje samo sa dva posto u količini osolobođenih štetnih gasova.
„Sve industrije, a ne samo avio, moraju da se pokrenu po pitanju zaštite životne sredine i smanjenja emisije štetnih gasova“, kaže Aleksandar Žunijak i dodaje da je „avijacija načinila prve i značajne korake još 2008. znatno pre nego što je ‘Flyskam’ ušao u rečnike“, aludirajući na švedski pokret koji agresivno promoviše bojkot avio saobraćaja sa ciljem očuvanja životne sredine, a koji je postao globalno popularan.
Komentari predstavljaju lična mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stav redakcije. Aviatica zadržava prava neobjavljivanja ili brisanja komentara koji sadrže reklame, linkove psovke, prozivanje i vređanje drugih osoba, iznošenje ličnih podataka kao i govor mržnje definisan prema Zakonu o javnom informisanju i medijima (čl. 75) kao iznošenja ideja, mišljenja, odnosno informacija kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksulane opredeljenosti ili drugog ličnog stvojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Ostavljanjem komentara na ovom sajtu, saglasni ste sa pravilima komentarisanja i korišćenja sajta.