Serija tragičnih avionskih nesreća u 2018. godini se nastavila danas padom bangladeškog aviona prilikom sletanja na aerodrom Katmandu u Nepalu.
Avion aviokompanije US-Bangla Bombardier Dash 8 Q400 sa 67 putnika i 4 člana posade srušio se prilikom sletanja na aerodrom u glavnom gradu Nepala. Avion se zapalio prilikom pada. U nesreći je stradalo 49 osoba, među kojima su i dvoje pilota, a 22 osobe su spašene i smeštene su u lokalnu bolnicu.
Avion je bio na letu iz Dake, glavnog grada Bangladeša i do početka sletanja sve je izgledalo da je u najboljem redu. U javnost je, odmah posle pada, procureo snimak razgovora kopilotkinje i aerodromske kontrole letenja (tornja) iz koga se zaključuje da je bilo velikih problema u sporazumevanju. Kontrola letenja je nakon nekoliko pokušaja da pravilno usmeri avion za sletanje zatražila od posade da napravi jedan krug i dala im dozvolu da potom slete na koju god pistu žele. Nažalost tada je već bilo kasno.
Mediji su u prvi izveštajima javili da je avion prilikom sletanja izleteo sa piste i da se zapalio, ali ove nijedna od ovih informacija još uvek nije potvrđena. Ako je snimak razgovora autentičan on ukazuje da je krivac posada koja je pogrešno primila informacije o kontrole letenja, međutim zvaničnici aviokompanije US-Bangla su već izašli u javnost sa optužbom na račun aerodroma u Katmandu, za čiju kontrolu letenja su izjavili da su davali pogrešne instrukcije posadi njihovog aviona te da je zbog toga avion pao.
Ova nesreće desila se samo dva dana nakon što je u Iranu pao manji poslovni avion odnevši 11 života (osam putnika i tri člana posade). Tek što je prošla godina proglašena za najbezbedniju u avio saobraćaju sa veoma malim brojem nesreća, samo od februara su se dogodile dve velike avionske nesreće: Saratov Airlines, 11. februara kod Moskve, 71 poginulih i Iran Aseman Airline, 18. februara, 66 poginulih.
Komentari predstavljaju lična mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stav redakcije. Aviatica zadržava prava neobjavljivanja ili brisanja komentara koji sadrže reklame, linkove psovke, prozivanje i vređanje drugih osoba, iznošenje ličnih podataka kao i govor mržnje definisan prema Zakonu o javnom informisanju i medijima (čl. 75) kao iznošenja ideja, mišljenja, odnosno informacija kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksulane opredeljenosti ili drugog ličnog stvojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Ostavljanjem komentara na ovom sajtu, saglasni ste sa pravilima komentarisanja i korišćenja sajta.