U Kuvajtu su pod pokroviteljstvom SAD održani razgovori suprotstavljenih strana u bliskoistočnom hladnom ratu koji traje od 2017. godine. Saudijska Arabija koja je u junu 2017. inicirala totalnu blokadu Katara, a kojoj su se pridružile i Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat, sada je pristala da je okonča i na taj način otvori kopnene, pomorske i vazdušne puteve prema Kataru.
Blokada Katara značajno je uticala na jednu od tri najveće bliskoistočne aviokompanije, nacionalnog prevoznika Katara – Qatar Airways, koji je bio prinuđen da pronađe nove, duže rute do brojnih svojih destinacija širom sveta.
Vazdušni prostor Katara je u potpunosti opkoljen vazdušnim prostorom UAE, Bahreina i Saudijske Arabije, pa je ova blokada gotovo izolovala Katar od ostatka sveta. Avioni Qatar Airways-a imali su samo jedan uzan koridor sredinom Persijskog zaliva koji su morali da koriste za sve svoje letove uključujući i one ka Africi, Južnoj Evropi, Južnoj Americi i Jugoistočnoj Aziji, čime su ova putovanja postala znatno duža i skuplja.
U isto vreme obustavljene su svi direktni letovi Qatar Airways-a prema gradovima u regionu. Ovi su letovi pre blokade bili među najvažnijim u mreži linija Qatar Airways-a. Na ruti Doha – Dubai postojao je čak i vazdušni most, kako se obično naziva ruta sa izuzetno velikim brojem letova. Qatar Airways je pre blokade leteo ka Dubaiju na svakih sat vremena, a veliki broj letova je obavljan i širokotrupnim avionama sa ogromnim kapacitetom. Slično je bilo i na letovima ka Saudijskoj Arabiji, ka Džedi ili Rijadu.
Iako je sporazum o ukidanju blokade postignut on bi trebalo da bude potpisan ovih dana. Nije još uvek poznato kada bi rampa bila podignuta, tako da se letovi Qatar Airways-a još uvek odvijaju zaobilaznim putevima.
Komentari predstavljaju lična mišljenja autora komentara i ne predstavljaju stav redakcije. Aviatica zadržava prava neobjavljivanja ili brisanja komentara koji sadrže reklame, linkove psovke, prozivanje i vređanje drugih osoba, iznošenje ličnih podataka kao i govor mržnje definisan prema Zakonu o javnom informisanju i medijima (čl. 75) kao iznošenja ideja, mišljenja, odnosno informacija kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksulane opredeljenosti ili drugog ličnog stvojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Ostavljanjem komentara na ovom sajtu, saglasni ste sa pravilima komentarisanja i korišćenja sajta.